Прояв неповаги до суду не повинен залишатись без належного реагування. Інфографіка.

 

Притягнення до юридичної відповідальності винних осіб за прояв неповаги до суду й судді передбачено статтею 129 Конституції України. Конституційна норма у повному обсязі кореспондується із вимогами статті 50 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до змісту якої прояв неповаги до суду чи судді з боку осіб, які є учасниками процесу або присутні в судовому засіданні, тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Про необхідність реагування на прояви неповаги до суду, як один з механізмів забезпечення незалежності суду, звернуто увагу суддів Радою суддів України рішенням від 04.11.2016 року № 74 та схвалено Рекомендації щодо притягнення до відповідальності за неповагу до суду.

З урахуванням Рекомендацій та на виконання зазначеного рішення Ради суддів України, робочою групою суддів Одеського апеляційного господарського суду спільно з Асоціацією суддів господарських судів України проведений аналіз норм чинного законодавства, що передбачає відповідальність за прояви неповаги до суду та розроблено Інфографіку дій судді при притягненні фізичних осіб до адміністративної відповідальності за неповагу до суду при розгляді господарських справ.

Підставою для зазначеного кроку, стало значне збільшення кількості проявів неповаги до суду та суддів, як з боку сторін по справі, так і з боку осіб, які виявили бажання бути присутніми у судовому засіданні під час розгляду господарських справ.

Як передбачено постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 №8 «Про незалежність судової влади» суди повинні належним чином реагувати на порушення учасниками процесу та іншими присутніми в залі судового засідання особами встановленого законом і судом порядку розгляду справ. За наявності підстав вирішувати питання про притягнення винних у вчиненні таких порушень до відповідальності.

У кожному випадку, коли буде встановлено, що особа вчинила умисні дії, які свідчать про неповагу до суду, необхідно вирішувати питання про притягнення винних до відповідальності за ст. 185-3 КУпАП.

Вважаємо, що єдина правова позиція судів з питання необхідності реагування на прояви неповаги до суду сприятиме підтриманню незалежності судової влади та запобіганню тиску на суд і суддів, що, виходячи з конституційних норм, є прямим обов’язком суду.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ