Обращение АСХСУ в Высший совет правосудия по обеспечению авторитета судебной власти и независимости судей

Председателю Высшего совета правосудия

Бенедисюку И.М.

Звернення Асоціації суддів господарських судів України щодо забезпечення авторитету судової влади та незалежності суддів

Незалежність суддів є базовим принципом існування судової влади та без належної реакції державних органів на протиправні дії є в цілому неможливою ефективна судова реформа.

Асоціація суддів господарських судів України підтримує прагнення Вищої ради правосуддя вживати дієвих заходів щодо запобігання дій, спрямованих на підривання авторитету судової влади та посягання на незалежність суддів.

З цього приводу вважаємо за належне повідомити Вищу раду правосуддя про факти втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та тиском на суддів та суд.

Так, по відношенню до судді Одеського апеляційного господарського суду, члена Асоціації суддів господарських судів України Головея В.М., за його повідомленням, здійснюється психологічний тиск з метою ухвалення бажаного рішення.

7 червня 2017 року, перед початком розгляду апеляційних скарг Дочірнього підприємства “МАККЕНЛІ” та Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на рішення господарського суду Одеської області від 09.09.2016 у справі № 916/1813/16 про визнання недійсним договору та зобов’язання вчинити певні дії, біля будівлі суду зібралась значна кількість невідомих осіб, які забарикадували автомобільними шинами прохід під парканом суду, влаштували пікетування адміністративної будівлі, пошкодили скляні двері залу судового засідання, а також інше майно суду, застосували газ невідомого походження, який через вибите скло потрапив до приміщень суду, внаслідок чого працівники апарату та судді обох судів зазнали ушкодження дихальних шляхів та слизової оболонки очей, були викликані карети швидкої допомоги.

Прикриваючись патріотичними гаслами, невідомі особи поводили себе агресивно, провокували працівників Національної поліції, застосовували до них фізичний тиск.

Крім того, грубо порушуючи громадський порядок, невстановлені особи заблокували рух транспортних засобів по вулиці, на якій знаходиться суд, при цьому запаливши автомобільні шини та фаєри.

Вчинення вищезазначених дій є відкритим нехтуванням встановленим порядком поведінки, проявом неповаги до суду та ігноруванням права інших громадян на доступ до правосуддя.

Подіям, що сталися 7 червня 2017 року, передував фізичний і психологічний тиск на суддю Головея В.М., якій є членом колегії у цій справі.

3 червня до будинку, в якому проживає суддя разом з родиною, під’їхали невідомі особи у кількості приблизно 30 чоловік під керівництвом громадського активіста Віталія Голодка, використовуючи звукопосилювачі увімкнули гучно музику та вигукували образливі гасла на адресу судді у зв’язку з розглядом вищевказаної справи, спонукаючи суддю до винесення конкретного рішення по справі. Такі дії тривали більше двох годин, в той час у будинку знаходились дружина, син-інвалід та 12-річна онука судді, які також піддались психологічному тиску та були фактично заблоковані у власній оселі. Пізніше в той же день, невідомі особи, заблокували двома автомобілями транспортний засіб судді, активісти по вищезазначеній справі вигукували образливі висловлювання на адресу судді, принижуючи його честь та гідність. Вночі, з 03 на 04 червня, члени сім’ї судді прокинулись від звуків розбитого скла та вийшовши на подвір’я виявили, що увесь двір будинку залитий густою кров’ю, вкритий осколками розбитого скла та пакетами з фекаліями.

З метою забезпечення життя, здоров’я та безпеки відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів, неможливістю проведення судових засідань в умовах фізичного і психологічного тиску 7 червня 2017 року Одеським апеляційним господарським судом та господарським судом Одеської області (які розташовані в одній адміністративній будівлі) на спільних зборах суддів обох судів, враховуючи рекомендації Ради суддів України, викладені у рішенні №69 «Щодо неналежної охорони судів», прийнято рішення про припинення розгляду справ, призначених на цей день, при цьому робота суддів та апаратів судів поза межами судового процесу була продовжена у звичайному режимі.

Міжнародні стандарти формування та функціонування судових органів і статусу суддів, Основні принципи незалежності судових органів, схвалені резолюціями Генеральної Асамблеї ООН, рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи визначають, що безпека суддів має належним чином гарантуватися законом, захист прав та інтересів суддів у зв’язку зі здійсненням ними правосуддя є невід’ємною складовою принципу незалежності суду.

Як зазначено в пунктах 1 та 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, незалежність судових органів гарантується державою та закріплюється у Конституції або законах країни. Усі державні та інші установи зобов’язані шанувати незалежність судових органів та дотримуватися її. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонукань, тиску, погроз або прямого чи непрямого втручання з будь-якого боку і хоч би з яких причин.

Таким чином, були порушені конституційні принципи незалежності та недоторканності суддів, адже Конституція України проголошує, що вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється, а Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.

При цьому, незалежність судової влади є головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав та свобод людини і громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначено умови виконання професійних обов’язків суддів та правові засоби, за допомогою яких забезпечується реалізація конституційних гарантій самостійності судів та незалежності суддів.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою впливу на безсторонність суду забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Незважаючи на те, що наразі безпека суддів належним чином гарантована законодавством України, як того вимагає пункт 11 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН, стан реалізації цієї  базової засади функціонування судової системи залишається критичним.

Подібні факти набули системного характеру, що свідчить про відверто нігілістичне ставлення окремих верств суспільства до виконання вимог Конституції та законів України щодо незалежності судової влади.

Відсутність належного та адекватного реагування на подібні факти спричинила формування в суспільстві та певному середовищі уявлення про вседозволеність та  безкарність дій, що  вчиняються по відношенню до суддів з метою залякування та досягнення певних  протиправних цілей в інтересах окремих осіб.

Прошу розглянути це звернення Вищою радою правосуддя, як повідомлення про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та тиском на суддів і суд,  вжити відповідні заходи реагування, передбачені законодавством України.

Председатель ОО «Ассоциация судей

хозяйственных судов Украины»                                                  Н.С. Морщагина

1 КОММЕНТАРИЙ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ